Seksuolog – jakie problemy rozwiązuje i kiedy należy się do niego udać

Zaburzenia erekcji i wytrysku, niemożność osiągnięcia orgazmu, brak akceptacji swojej tożsamości seksualnej – to tylko niektóre z wielu problemów, które wymagają pomocy seksuologa. Czasem jednak wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który np. przepisze odpowiednie leki. Warto zdobyć się na wizytę u specjalisty, który pomoże rozwiązać problemy utrudniające, a często nawet uniemożliwiające życie seksualne.

Seksuologia to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy. Specjalizuje się nie tylko w fizycznych, ale też w psychicznych aspektach życia płciowego człowieka. Seksuolog to lekarz, który wcześniej zdobył specjalizację z psychiatrii, urologii lub ginekologii. Nie jest więc tylko teoretykiem – ma rozległą wiedzę i może skutecznie pomagać pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju problemami natury seksualnej.

Z jakim problemem do seksuologa

Na wizytę u seksuologa powinny zdobyć się osoby, które uważają, że ich życie seksualne w trudny do akceptacji sposób odbiega od normy. Problemami najczęściej rozwiązywanymi przez tych specjalistów są m.in. zaburzenia erekcji i wytrysku, uzależnienie od seksu, brak możliwości osiągnięcia orgazmu, zaburzenia popędu seksualnego, ból podczas seksu, niemożność odbycia stosunku, brak akceptacji swojej orientacji seksualnej czy problemy z tożsamością płciową.

Seksuolog pomoże zarówno wtedy, gdy nasz problem wynika z różnego rodzaju chorób i anatomicznych nieprawidłowości, jak i wtedy, gdy ma on podłoże psychogenne. Aby dostać się do takiego specjalisty, potrzebne jest skierowanie. Wystawi je lekarz pierwszego kontaktu. Na wizytę można zapisać się w gabinecie prywatnym lub w przychodni posiadającej kontrakt z NFZ.

Jak wygląda wizyta u seksuologa

Podstawą skutecznego leczenia zaburzeń seksualnych jest zebranie potrzebnych informacji – w tym celu seksuolog przeprowadza wywiad, zwykle dość szczegółowy. Pyta m.in. o ogólny stan zdrowia, przebyte urazy i choroby, a w razie potrzeby także o doświadczenia seksualne z przeszłości. Podczas wizyty może się okazać, iż problem pacjenta wymaga rozpoczęcia leczenia chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie.

Jeśli podłożem problemu natury seksualnej jest czynnik psychiczny, seksuolog może skierować pacjenta na psychoterapię. Często jednak daje wskazówki praktyczne, np. dotyczące technicznej strony współżycia czy metody rozwiązania problemu. Jeśli w zaburzeniu pomogą leki, pacjent może wyjść od seksuologa receptą.

Kiedy wystarczy wizyta u internisty

Niektóre problemy natury seksualnej z powodzeniem rozwiąże lekarz pierwszego kontaktu. Dotyczy to chociażby zaburzeń erekcji. Choć w niektórych przypadkach pomoc seksuologa jest niezbędna, w innych wystarczy przepisanie odpowiednich leków. Internista wie, że na problem z potencją zapisuje się leki takie jak np. Kamagra, a rozwiązanie go u źródła często wymaga wprowadzenia odpowiedniej diety, aktywności fizycznej czy chociażby rzucenia palenia. W wielu przypadkach pomoc internisty pozwoli pacjentowi uniknąć długiego czekania na wizytę u seksuologa. Czasem jednak pomoc specjalisty jest niezbędna. Choć wymaga przełamania pewnych oporów, udane życie seksualne z pewnością warte jest takiej inwestycji.